Jak zachránit data z EXT4 oddílu

O tomto víkendu (12. – 13.2 2010) se mi stala nemilá věc, zkolabovalo mi Ubuntu a odmítlo nastartovat, vždy jsem se dostal pouze do BusyBoxu. Zde jsem zjistil, že se nepřipojily pravděpodobně ani disky, a pokud jsem to dobře pochopil (BusyBox jsem viděl prvně), tak jsem se nacházel v miniaturním systému, který byl kompletně nahrán v operační paměti počítače.

Hledání řešení problému

Restartoval jsem tedy počítač a zkusil jsem opravit poškozený systém pomocí volby „Zachránit poškozený systém“ z boot menu Ubuntu 10.10 (Alternate verze). Záchranný systém se mě po chvíli zeptal, jaký oddíl a disk chci připojit. Když jsem se pokusil připojit systémový oddíl, tak mě systém informoval o tom, že daný oddíl nemůže připojit.

Jelikož jsem neměl rozdělený disk na / a /home (ale jen na /, bláhově jsem při prvotní instalaci Ubuntu vše nechal na instalátoru), tak jsem se bál, že ztratím data. Jelikož alternate verze Ubuntu nepodporuje Live spouštění systému a já neměl klasické Ubuntu po ruce, napadla mě poslední spásná myšlenka – najít nějaký program pro Windows, pomocí kterého nakopíruji data z EXT4 oddílu na NTFS disk ve Windows XP, které mám mimo jiné i pro servisní účely.

První volbou byl plugin do Total Commandera, který jsem s úspěchy používal v době, co jsem používal EXT 2 a 3 oddíly. Avšak tento plugin si s mým EXT4 diskem neporadil, zobrazil pouze obsah kořenové složky a obsah jakékoli podsložky již nezobrazil. Po chvílce „Googlení“ jsem našel program „Ext2Explore„.

Vlastnosti programu

Ač se to možná dle jména programu nezdá, tak tento program umí číst i z ext4 oddílu, stačí tedy tento program stáhnout odsud, rozbalit a spustit. Na obsluhu je velmi jednoduchý, po spuštění stačí vybrat z pravé nabídky oddíl, který chcete připojit a dvojklikem na tento oddíl jej otevřete.

V levém sloupečku vidíte stromovou strukturu připojeného disku, v pravém obsah vybraného adresáře. Vybraný adresář obnovíte pomocí tlačítka „Save“ v panelu programu, stejnou nabídku najdete i v menu. Obnova je poměrně rychlá a bezbolestná, aktuální build ale pravděpodobně obsahuje chybu v nekorektním ukončení kopírování dat, program vždycky „spadne“, musíte jej znovu zapnout. Zachráněná data jsou však v pořádku, alespoň u mě ano, obnovil jsem tak kolem 10 GB dat. Možná to byl jen problém u mne, nedokážu posoudit. Jistě tuto chybu v následující verzi programu odstraní.

Po obnově dat mě čekala reinstalace systému, ale to už jiný příběh… 😉

Příspěvek byl publikován v rubrice Ubuntu. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Jak zachránit data z EXT4 oddílu

  1. kecinzer napsal:

    Jj, Windows jsou vždy spolehlivé a nakonec pomůžou 😀

  2. Jakub Šenk napsal:

    Kecinzer: Totéž by mohl napsat o Ubuntu uživatel Windows, který k záchraně Windows používá Ubuntu 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.