Migrace na 5 GHz WiFi z mého pohledu (skoro) laika

a) Úvod

Před asi rokem jsem si všiml, že mám problém s výkonem Wi-Fi sítě. Rychlost poměrně kolísala (na úroveň 20 až 30 Mb/s) a hodně záleželo, jaký kanál mám nastaven v konfiguraci sítě. Z problémů jsem podezíral poměrně starý Wi-Fi router TP-Link (bohužel konkrétní model už neznám a router nemám u sebe). Koupil jsem proto nový, který konečně podporuje i moderní 5 GHz Wifi, jedná se o ASUS RT-AC1200G+. S „úžasem“ jsem zjistil, že ani můj NB (ASUS X555UB), ani mobil (Lenovo K5) moderní 5 GHz technologii nepodporuje.

Naštěstí záměna routeru problém vyřešila alespoň u stávající 2,4 GHz WiFi natolik, že na lince 100/10 Mb/s (download/upload) mi WiFi síť poskytovala stabilní rychlost 80 Mb/s (upload mě nikdy nezajímal). Tehdy jsem se dočetl, že WiFi (asi bylo myšleno jen 2,4 GHz) sítě spotřebují část rychlosti coby režii a zbylých cca 20 Mb/s jsem tak neřešil.

Nové degradace rychlosti sítě jsem si všiml asi před měsícem, či dvěmi, tentokrát průměrná rychlost byla asi poloviční.

b) Řešení problému – pokus první – hrabání se v konfiguraci stávající sítě

Po pár měsících jsem se tak opět přihlásil do webového rozhraní routeru a dvoudenní pouť za lepší sítí začala.

Příčin může být více – špatná konfigurace nebo rušení (buď jinou WiFi sítí, nebo jiným zařízením, které běží na 2.4 GHz (třeba Bluetooth)).

Základním problémem 2.4 GHz Wifi sítí je malé množství dostupných tzv. kanálů. Každá síť může vysílat jen na jednom ze 13 kanálů, teoreticky tak může být na jednom místě jen 13 Wi-Fi sítí, aniž by se navzájem rušili. Prakticky ale daleko méně, protože většina kanálů se navzájem kryje (pokud je nastavena šířka kanálu na 40 Hz) a dochází tak k vzájemnému rušení. Kanál je přidělován většinou automaticky, lepší je jej ale nastavit manuálně na 1, 6 nebo 11, tyto kanály se totiž nepřekrývají. Největší problémy tak nastávají třeba v panelácích, kde je vedle sebe velmi mnoho různých sítí a ty se tak navzájem ruší a dochází k degradaci rychlosti připojení na Internet.

Ani po mnoha pokusech s různými kanály a jejich šířkami jsem však nebyl schopen najít řešení. Samozřejmě vyresetovat komplet konfiguraci routeru jsem zkoušel, ale nepomohlo to. Nakonec jsem si (opět) vzpomněl na 5 GHz síť a uvědomil jsem si, že mám i nový mobil.

c) Finální řešení problému – migrace na 5 GHz

Povolil jsem v konfiguraci routeru opět 5 GHz síť a zkusil se na ni přihlásit přes nový mobil – Xiaomi Mi A2 Lite. Z počátku jsem svou 5 GHz Wifi síť v mobilu neviděl, zkusil jsem ji přidat ručně a hned spojení fungovalo. Od té chvíle se pokaždé připojím zcela automaticky. U NB samozřejmě žádná změna, Wifi síť nenalezena, i dodatečnými testy jsem ověřil, že NB opravdu 5 GHz technologii nezvládá. Vzpomněl jsem si, že existují tzv. „USB dongly“, tedy WiFi přijímače, které se zapojí do USB portu a pomocí nich se člověk může přihlásit i do 5 GHz sítí (tahle možnost mě při prvních problémech vůbec nenapadla). V dnešní době jsou navíc velmi malé, mají velikost přijímače bezdrátové myši.

Nakonec jsem pořídil TP-Link Archer T2U Nano, který se dá pořídit do 300 Kč aktuálně. Je opravdu malý, a jelikož jsem nedávno přešel u počítačové myši z klasické bezdrátové technologie (která potřebuje mít v PC neustále zapojený přijímač v USB portu) na Bluetooth (který přijímač v PC nepotřebuje, pokud PC podporuje Bluetooth), tak ani nezabírá další port, ale používá ten, který dříve používala myš. Jedinou nevýhodou je, že na přijímači neustále bliká dioda.

Wifi přijímač přišel v poměrně velké krabici (v poměru k velikosti přijímače) i s CD s ovládači. Ty však nejsou vůbec potřeba, zařízení ihned začalo fungovat, jen jsem ve správci hardware ve Windows deaktivoval integrovanou WiFi kartu. Poté jsem se mohl přihlásit k nové 5GHz síti standardní cestou. Dobré je ještě smazat nastavení staré 2.4 GHz Wifi sítě, aby se Windows nesnažili připojit na starou síť.

Velké překvapení na mě čekalo, když jsem (v té chvíli z legrace) zkusil připojit na novou WiFi síť 5 let starou TV Panasonic TX-42AS650E, která k mému velkému úžasu podporuje 5 GHz sítě a nebyl pro ni tak se k mé nové síti připojit. Opravdu nechápu, že NB dva až tři roky starý, stejně tak původní telefon s 5 GHz Wifi sítě nepodporují, ale 5 let stará TV ano. Renomé Panasonicu u mě tak stouplo zas o stupínek výše, ačkoli i tak je pro mě osobně dvorním výrobcem TV, kterého obdivuji už od roku 2000, kdy jsme si pořídili první TV (a rok na to i VHS (to byly časy!)) od tohoto výrobce. Posledním zařízením v naší domácnosti, které používá zastaralou 2,4 GHz Wifi sít tak je manželčin telefon, která používá dodnes Lenovo K5, který si tehdy taky pořídila.

d) vyplatil se přechod na 5 GHz?

Jedním slovem – ANO. Rychlost WIFI sítě je teď stejná jako „přes kabel“, tedy 100 Mb/s, tedy cca 12 MB / s . Se starou 2,4 GHz technologií jsem navíc neměl signál v ložnici, nyní ano a bez problémů, ač je už samozřejmě připojení pomalejší, protože je poměrně daleko a navíc signál prochází několika zdmi. Další výhodou také je fakt, že 5 GHz stále není tak hojně využíván, a proto nedochází k rušení (navíc 5 GHz Wifi mají daleko více volných kanálů a 23 z nich se nepřekrývá).

Celkové náklady jsou minimální – do 2 000 Kč nový router, 300 kč Wifi USB přijímač do NB. Samozřejmě záleží, zda vše zařízení podporují 5 GHz, pokud ne, museli byste je vyměnit nebo je používat na původní Wifi a novou nechat jen pro nová zařízení (routery umožňují souběžný běh obou Wifi sítí).

Příspěvek byl publikován v rubrice Kubovy vyřešené problémy, Návody. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *