Jak již z mého blogu víte, KDE SC 4.4 (dále jen KDE 4.4) bylo 9. února 2010 oficiálně uvolněno. Mandriva se rozhodla, že oficiálně nebude poskytovat KDE 4.4 pro své uživatele, a že KDE 4.4 se objeví oficiálně až v Mandrivě 2010.1. Jeden z jejich zaměstnanců Mandrivy však přislíbil, že vytvoří RPM balíčky pro Mandrivu 2010 alespoň neoficiálně a umístí jej na FTP mirror KDE. Včera, 12. února, se na tomto serveru skutečně KDE 4.4 objevilo a já se ihned dal do testování.
V následujícím článku se nesnažím vypsat, co všechno je v KDE 4.4 nového, takových článků je již poměrně hodně, snažím se ukázat první krůčky s tímto prostředím. Jedná se o jakýsi úvod do KDE 4.4, kdy v dalších článcích se vždy zaměřím podrobněji na určitou část KDE. Výchozím stavem je čistý profil KDE, který se vytvoří, pokud se uživatel přihlašuje do KDE zcela poprvé. Jedná se tedy prakticky o „tovární nastavení“.
a) Instalace, aktualizace
Nejprve si však ještě v krátkosti povíme, jak nové KDE dostat do Mandrivy 2010. Aktualizace je jednoduchá, stačí si přidat jeden zdroj a provést aktualizaci systému. Zatím byla uvolněna pouze 32 bitová verze, časem přibudou další, jakmile se tak stane, napíšu krátkou zprávu.
Pro nainstalování 32 bitového KDE 4.4 v Mandrivě 2010 stačí tedy provést níže uvedené dva kroky:
1. přidejte si tento zdroj a nastavte jej jako aktualizační:
ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable/4.4.0/Mandriva/2010.0/i586/
2. Proveďte aktualizaci systému.
Pokud nemáte nainstalováno žádné KDE 4.x, pak musíte nainstalovat starší KDE 4.x, které máte v repozitářích, a poté provést výše dva uvedené kroky, nebyl totiž vytvořen žádný task balíček.
b) První krůčky
V následujících řádcích stručně popíši, jak jsem si nakonfiguroval své KDE. Jednalo se nastavení plochy, vzhledu systému, přidání widgetů a panelů tak, jako jsem byl zvyklý z předchozích verzí KDE 4.x.
Takto vypadá čerstvě nainstalované KDE 4.4 bez jedinného zásahu uživatele. Až na netradičně umístěnou ikonku Firefoxu zde nevidíme prakticky nic neobvyklého.
První věcí, kterou jsem v novém KDE ihned změnil bylo hlavní menu v levém dolním rohu, protože mi v něm chybí vyhledávací okénko, pomocí kterého se snadno a rychle hledají aplikace v menu. Na následujících screenshotech si můžete prohlédnout oba typy menu:
Nyní si tedy stačí vybrat jednu z dostupných tapet a výběr potvrdit kliknutím na tlačítko OK, čímž se dialog uzavře a vybraná tapeta se zobrazí na ploše, nebo pokračovat hned následujícím bodem, kde Vám bude umožněno vybrat s ze stovek tapet umístěných na Internetu, přesněji na stránkách kde-look.org….
Pokud se rozhodneme použít určitou tapetu, stačí kliknout na tlačítko „Instalovat“ vedle dané tapety, toto tlačítko se během stahování změní, což je na výše zobrazeném screenshotu jasně vidět. Po instalaci stačí pomocí tlačítka „Zavřít“ dialogové okno zavřít, a pomocí výše uvedeného dialogu vyhledat nainstalovanou tapetu a tu použít. Postup je stejný, jako jsme si popisovali na začátku této sekce, označil jsem ji takto: (*) .
Přímo z prostředí KDE můžeme i fotografie hodnotit či se stát fanouškem dané tapety, hodnocení je dostupné všem, aby jste se stali fanouškem, tak již musíte mít na kde-look.org účet. Registrace je zdarma, ale musíte ji provést skze webový prohlížeč.
Zde stačí vybrat možnost „Povolit efekty plochy“, s nastavením efektů se dá vyhrát i daleko více, k tomu slouží karta „Pokročilé“, já však používám základní nastavení…
Pokud kliknete v levém menu na možnost Spořič obrazovky, zobrazí se Vám stejné okno jako je výše. Zde si můžete vybrat Vámi preferovaný spořič a zapnout jej, případně spořič nastavit tak, aby se automaticky nezobrazoval, k tomu stačí odkřížkovat možnost „Spustit automaticky“.
Jako nejlepší se mi jeví styl Oxygen, výchozí laOre-KDE není sice špatný, ale Oxygen je opravdu o něco hezčí.
V hned následující záložce, v záložce Motivy, se volí motiv celého prostředí KDE. Již s KDE je distribuováno několik základních motivů, další jdou podobným principem jako tapety (viz dříve) doinstalovat, opět z webu kde-look.org. Pro nainstalování nových vzhledů klikněte na tlačítko „Získat nové motivy…“, jelikož je výběr tématu z Internetu stejný, jako výběr tapety, dovolím si toto přeskočit….
…a místo toho ukáži, jak vypadají dva náhodně vybrané motivy, které jsou součástí KDE 4.4. První se jmenuje „Vzduch“….
Ahoj mas spatny link na zdroj ma to byt
ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable/4.4.0/Mandriva/2010.0/i586/
ale jinak mas super blog, kdyz se chci dozvedet neco noveho tak jdu sem 🙂
Diky aksavaden
Díky za upozornění na chybu 😉
Jsem moc rád, že se ti blog líbí, snažím se psát o věcech pro "obyčejné" uživatele, žádné odborné články, myslím si, že podobných článků ohledně Linuxu, KDE a otevřeného softwaru by mělo být co nejvíce…
Až bude chvilka, plánuji se zaměřit na určitou oblast KDE a napsat o ni, ale to myslím i píši v článku 😉
Taky si myslim ze "odbornych" navodu je netu spousta, taky jsem jeden z tech co se v nich moc nevyznaji, takze navody a typy psane jednoduse clovekem co se snazi pri psani myslet jako BFU mam rad 🙂
Takze ti fandim :)) aksavaden